Начало
Шампионът на България по волейбол Марек Юнион-Ивкони влезе в поредната си летателна епопея. При предишното си гостуване в Полша на 18 ноември в мач от Шампионска Лига дупничани изпитаха много емоции при кацането на летище Краков. Пилотът на самолета тогава изпусна отбивката за излизане от пистата и се наложи да прави обратен завой. В същото време обаче друга машина извършваше кацане. За щастие всичко се размина само с повишаване на адреналина.
Настроенията в двата лагера на Марек и Славия след срещата, завършила с победа на дупничани с 1:0, естествено бяха на двата полюса. Наставникът на Славия Иван Колев заяви, че съжалява за загубата, която е дошла с гол в добавеното време. „Получи се здрав сблъсък, който често минаваше и нормалното, но ние очаквахме това, защото за Марек точките са много ценни. Не казвам, че Марек са играли грубо. Съдията можеше по-добре да осъществи контрол.“, заяви Иван Колев. "За съжаление загубихме. Един много нервен мач, прекалено твърд, направо груб на моменти. Не мисля, че имаше футбол. Предлолагм, че съдията също подпомогна, в смисъл, че трябваше да респектира по-строго футболистите. Много е неприятна загубата, защото особено през второто полевреме стояхме по-добре", коментира Иван Колев. "Нервността дойде от изключително твърдата игра на Марек. Ние се опитахме да отговорим и да отиграем мъжки. Не е имало указания за група игра, но мачът на моменти стана груб и нервността дойде от там", добави Колев и си пожела това поражение да мобилизира тима му за оставащите срещи от първенството.
Наставникът на Марек Юнион-Ивкони Найден Найденов коментира победата на дупничани с 3:1 гейма над Арда, която е 14-а поредна в Суперлигата.
Нелеп инцидент прати жена в реанимация на общинската болница в Дупница с разкъсан далак и бъбрек, след като случайно се пробола в гърба с нож. 79-годишната Иванка Зарева от Сапарева баня е докарана по спешност от д-р Льондев от Спешен център от Сапарева баня в Дупница. Веднага е свикан екип, който извършил животоспасяваща операция на жената. Нейни близки разказаха пред лекарите, че Иванка рязала с нож трева в двора на къщата си в Сапарева баня. Докато вървяла към обора с живитни се подхлъзнала, паднала върху чувала и ножът я пробол в гърба, като разкъсал далака и единия бъбрек, пише struma.bg. Хирурзи споделиха, че операцията е тежка и има опасност за живота на пострадалата
Този петък Общинският съвет на Дупница предстои да вземе най-важното решение в своя мандат – дали да одобри предложението на кмета Методи Чимев за емитиране на облигационен заем в размер на 3 млн. евро, или да го отхвърли. Тази тема от няколко дни се коментира сред хората и е една от най-любопитните. Това е причината да се опитам да надникна малко по-подробно в проблема в следващите редове.
Мачът между най-силният ни тенисист Григор Димитров и тайванеца Йен-Хсун Лу от втория кръг на Откритото на Австралия беше отново отложен заради горещото време в Мелбърн съобщава SPORTAL.BG . Двубоят първоначално беше обявен с начален час около 6 българско време, но жегите накараха организаторите да въведат правилото за екстремно високите температури. Така двубоят първо беше отложен с 1 час, но живакът не падна под 40 и се наложи ново преместване за около 8 наше време. Хасковлията досега не е играл срещу 53-ия в ранглистата на ATP Лу. Двубоят ще се проведе на корт №6, който е телевизионен. Преди мача на Григор на него завърши двубоя между испанката Гарбине Мугуруса Бланко и словачката Ана Шмедлова. Победата с 6:3, 6:3 грабна испанската тенисистка. Играта на всички кортове беше преустановена с изключение на първите два, където беше спуснат покрива. На останалите ще се играе едва след достигането на приемливи температури. Термометрите в Мелбърн показват над 40, а спадане на живака се очаква едва през уикенда.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев и заместникът му Крум Милев посетиха днес следобед в деня на отворените врати Центъра за деца с увреждания в Дупница. Той подари на директорката Евелина Карабельова икона на закрилника на Дупница – Св.Иван Рилски. Карабельова и екипът й, показаха на кметския екип центъра. Той дари и лаптоп Центъра.Припомням, че от 17 часа днес започва празничната програма по случай 10-ия рожден ден на Центъра, в която ще се включат ВГ „Сладурите“ с ръководител Магдалена Лобутова , ВС „АртПпп“ с ръководител Таня Камбурова, Фантасик Данс с ръководител Димитър Георгиев, Денс Машийн с ръководител Александър Димитров и… Пипи Дългото чорапче.
Kандидатите за народни представители от ГЕРБ от Кюстендилски избирателен район подариха национални трибагреници на учебните заведения в областта. Всички училища в Кюстендил, Сапарева баня, Бобов дол, Бобошево, Рила и Кочериново получиха нови български знамена. Инициативата беше на кандидатът за депутат от листата на ПП ГЕРБ Виктор Янев. "Какъв по-хубав подарък за учениците и учебните заведения от символа на България, който е израз на нашата национална гордост и родолюбие", коментира той. Виктор Янев допълни, че е срамно да се гледа как в повечето училища и институции трибагрениците са стари и изпокъсани.
„Александър Симеонов се раздели с тима на Пирин, а шампионите записаха седем поредни победи преди зимната пауза. Според мен Марек ще се поздрави с успех, като вероятно това ще стане с 3:1.“ Това прогнозира волейболната легенда Борислав Кьосев пред бг.волейбол. С 10-ят кръг се подновява първенството на Суперлигата, като днес ще се изиграят три мача. Марек гостува в Разлог, като срещата започва в 18:00 часа. Дупничани са 3-ти в класирането с 19 точки от 8 победи и 1 загуба. Пирин е на 4-то място с 18 точки, но след 6 победи и 3 загуби. Пирин допусна само едно домакинско поражение в 9-ят кръг от Арда.
На мотополигон „Бършен“ край Сливен успешно завърши третият кръг на Европейския шампионат по мотокрос в класовете ЕМХ 65 и ЕМХ 85. На трасето се проведе и 3-ия кръг на Републиканския ни шампионат в класове : МХ2,МХ1 и МХ. Около 100 състезатели от 5 държави (Гърция, Сърбия, Молдова, Румъния и България) дойдоха в Сливен, за да покажат най-доброто от себе си и своите машини. Зрителите станаха свидетели на изключително оспорвани стартове в различните класове като най-атрактивна беше надпреварата в клас МХ2. Още в първия манш дупничанинът Любомир Васев (Yamaha) даде заявка за победа и спечели убедително пред своите конкуренти Валентин Роглев и Хакан Халми. Във втория манш, той отново поведе в надпреварата като с това определи и местата в общото класиране в класовете МХ2 и МХ2- Junior – Любомир Васев (Ямаха), Хакан Халми (КТМ) и Валентин Роглев (КТМ). В третия кръг на Републиканския шампионат по мотокрос в клас МХ1 Николай Йовчев (Хонда) беше най-бърз в двата манша и спечели първото място в класирането. След него отново останаха Тодор Тотев (Хонда) и Калоян Илиев (КТМ) като с това затвърдиха силната си конкуренция в съответния клас. Клас МХ беше спечелен от Мартин Тодоров (Ямаха). Той триумфира като победител и в двата манша, а в общото подреждане за кръга втори и трети се наредиха Веселин Малинов(Ямаха) и Юлиян Райчев (Кавазаки). Веселин Малинов (Ямаха) зае първото място в клас МХ-40, а след него се наредиха Атанас Петров от АИТ „Рейсинг Тим“ и Васил Стоянов от „Велман Моторспорт“. При най-малките машини в ЕМХ65, победител за кръга и в общото класиране стана Адам Ковач (Унгария), който спечели първото място и в двата манша. Втори остана Игор Чухарчук (Молдова), а трети в класирането се нареди българинът Кристиян Иванов (КТМ). При ЕМХ 85 Алекс Димитров (КТМ) спечели надпреварата и в двата манша като зае първа позиция в общото класиране. Втори и трети се наредиха Жулиян Георгиев (КТМ) и Виктор Касабов (КТМ Наградите на победителите бяха връчени от кмета на община Сливен инж. Кольо Милев и вицепрезидентите на Българската федерация по мотоциклетизъм Марян Станчев и Димитър Рангелов. Следващият 4-кръг на републиканския шампионат по мотокрос ще се проведе на 23 и 24 май на мотополигон „Хасково“.
Децата на Марек 2007 родени 2003 година започнаха със загуба участието си във втората фаза на първенството Футбол 7. Дупничани се класираха за този етап след като заеха четвърто място в предварителната група, където бяха още 12 отбора. В тази фаза вече са събрани най-добрите и конкуренцията е голяма. В първият кръг Марек 2007 се изправи срещу Национал София. В началото момчетата на старши треньорът Борис Кръстев допуснаха грешка в защита и Национал поведе. Давиде Георгиев обаче успя да изравни през втората третина, като това е негов пореден гол за отбора. В края след две изпълнения на ъглови удари Национал стигна до успеха.
Книгата на Никола Лазарков „Спомени отпреди и след освобождението“ ще бъде представена в Дупница на 7-ми септември /понеделник/ от 18:00 часа в Дом на техниката. Това е четвърто преработено и допълнено издание. В книгата са поместени интересни и любопитни исторически факти от историята на Дупница, придружени с уникални снимки от личните архиви на д-р Александър Лазарков и Орлин Тодоров.
Наставникът на Марек Тони Велков остана доволен от представянето на играчите си в мача с Лудогорец, въпреки че загубиха тежко с 0:3 на стадиона в Разград . Той все пак ще акцентира върху някои слабости при разборите си. Ето и какво сподели треньорът на дупничани: "Резултатът за някого може да е прекалено голям, но не мога да не отбележа прогреса в играта на моя отбор. По някой път играем малко наивно, но мисля, че днес Марек се представи доста прилично." "Ние се борим за всяка една точка ,показахме го и днес. Хубаво е обаче, когато това се случва с добра игра. Когато футболистите влязат в по-добро състояние и ще изглеждаме по-добре." "Пожелавам им успех в сряда в Шампионската лига и дано пак да се радваме с този отбор, както беше и миналия сезон. Ние обаче ще се борим за всичко и се надявам да изглеждаме все по-добре." "Поздравявам отбора си, че все пак търсехме попадение и отворихме играта. Имахме обаче проблеми с подсигуряването, а централните ни защитници днес не показаха сработка, но те не са играли заедно. Трябва да акцентираме в работата си на този аспект." "Ако погледнете първото полувреме, ние си отбелязахме автогол, а паралелно с това имахме две много чисти положения, а за едното мога много да споря дали имаше засада. От начина, по който играхме просто ни трябваше повече спокойствие, за да бележим", сподели Тони Велков след мача.
Всички необходими документи от фирмата-изпълнител по реконструкцията на спортната зала в Дупница са внесени в Община Дупница в срока посочен в договора – 18 август, информират от пресцентъра на кметството. “Сумата, която е одобрена за ползване от Община Дупница по проекта в рамките на 2014 година в размер на малко над 1,3 млн е вече налична. Документите са вече при нас и в момента се съгласуват с всички институции-ЧЕЗ, ВиК, Пожарна и другите. Следващата седмица ще бъде издадено и разрешителното за строеж, след което започват строително-монтажните работи”, обясни кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев.
Кражби на пейки, храсти и цветя са установени в района на жк. „Развесена върба“ в рамките на само 3 дни. Нагли апаши са „приватизирали“ 3 броя от новите пейки, които са монтирани по проекта „Зелена и достъпна градска среда“, информират от пресцентъра. Те са монтирани със скрепени елементи, но наглите крадци са ги разглобили и взели. Десетки от новонасадените храсти и цветя в района също са изскубани и са станали собственост на неизвестни „любители на цветята“.
Два водоема в село Бистрица да бъдат дадени на концесия, това предлага кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев с докладни записки до Общинския съвет. И двата обекта се намират в м. Адилица, между Бистрица и Самораново. Първият е с площ 9579 кв. м, а вторият – 8798 кв. м. Срокът на концесията е 20 години, а минималното годишно концесионно плащане – 531 лв. И за двата обекта има заявени намерения от кандидат-инвеститори, като те ще подпишат концесионни договори с общината, съгласно които ще могат да осъществяват няколко вида стопански дейности – развъждане на зарибителен материал, риба и други аквакултури, спортен риболов и развъждане на водоплаващи птици. Общинските съветници ще разгледат предложенията за концесиониране на заседанието си в петък.
Кметът на Община Бургас Димитър Николов обяви бедствено положение в 13 ч. днес. Бедственото положение касае к-с "Меден рудник", "Акациите", "Победа", село Извор, село Маринка, вилна зона "Черниците", рибарско селище "Ченгене скеле". Изцяло затворен за движение е централния път Бургас – Созопол, както и Бургас – Извор. Община Бургас призовава да не се предприемат никакви пътувания, пише "Флагман". Спасителни екипи издирват овчар в село Маринка. Поройният дъжд остави части от Средец под вода. Районът около Стария пазар заприлича на дере. Новопоставени шахти са потънали. Има сигнали за наводнени къщи в селата в цяла Бургаска област. Няма бедстващи хора, каза Димитър Христов от отдел "Военно мобилизационна подготовка" към Областна управа в Бургас.
Пожарът е нанесъл само материални щети и няма пострадали. Ол инклузив барът на хотел „Чайка бийч“, собственост на бизнесмена Ветко Арабаджиев в Слънчев бряг е изгорял. Пламъците избухнали тази нощ в заведението, което се намира на плажа пред комплекса, в съседство с хотел "Дюн". Дошлите на място пожарникари потушили огъня. Когато персоналът се прибрал в хотела, обаче пламъците лумнали отново, пише "Флагман". На място пак е бил изпратен противопожарен екип, който е изгасил огъня. Изгорял е барплотът на заведението, музикална тонколона и част от чашите и чиниите. Причините за двата пожара, както и стойността на нанесените щети са в процес на изясняване от служители на Районно управление "Полиция“ – Несебър. Свидетели на пожара обаче коментираха, че огънят е умишлено запален и е възможно той да е предизвикан от уволен наскоро служител на хотел "Чайка бийч“. /БЛИЦ
Бившият заместник кмет на Дупница Валентин Караилиев официално бе избран за председател на Християндемократическата партия в града. Това стана на по време на учредителното събрание на партията снощи. Официален гост бе лидерът Ирина Абаджиева-Репуц, която бе кандидат за депутат от Кюстендилски многомандатен регион, но бе изместена по скандален начин от представителя на ДПС Александър Методиев-Бат Сали.
Автоапашите отмъкнаха пореден луксозен автомобил в региона. Този път жертва на автомафията стана софиянец, който е бил на почивка в Сапарева баня. Автомобилът БМВ Х5 е бил паркиран пред един от големите хотели в курортния град, а липсата е установена вчера сутринта. Това е поредната кражба на автомобл в региона. На 3-ти август в РПУ-Дупница е заявено противозаконно отнемане на лек автомобил БМВ. Автомобилът е бил паркиран пред дома на собственичката в града. По случая започна досъдебно производство. На 9-ти миналия месец “БМВ 330″ бе задигнато отново пред дома на собственика. На 18-ти юни опитни крадци отмъкнаха от дупничанин скъп джип Audi Q7, като автомобилът е бил паркиран пред блок в най-големия жилищен комплекс в Дупница, жк. Бистрица. През април друг дупничанин се раздели с “Фиат Браво”, като колата е била паркирана на улица “Отец Паисий” в града.
3 лева ще струва транспортът до Самоков и обратно, който ще платят феновете на волейбола, които ще пътуват за откриването на тазгодишното участие на “Марек Юнион-Ивкони” в Шампионска лига. Дупничани посрещат утре от 19 часа руският гранд “Локомотив” (Новосибирск), който дойде с повечето си резерви. В състава е обаче капитанът на САЩ Дейвид Лий. Пропуските за мача са по 2 лева, а за феновете ще има и томбола. Автобусите потеглят между 17 и 17.45 часа от спортната зала.
Още от 10 часа църковният двопр на централния храм "Св.Георги" започна да се изпълва с хора. Дошлите, облечени в черно близки, роднини и приятели на 3-мата загинали при зверска катастрофа в Италия очакваха и телата на своите съграждани, за да ги изпратят в последния им път. 44-годишният Радослав Алексов, 40 – годишния Емил Томов и 45-годишния Максим Максимов катастрофираха на Ботуша и днес ще бъдат погребани в родния си град.
На 13 май публикувахме материал след читателско писмо със заглавие: СЛЕД СИГНАЛ! До Община Сапарева баня: От незнание ли се подигравате с българския трикольор?. Темата бе – неуважение на българския трикольор, което демонстрира волно или неволно общинската администрация в Сапарева баня, поставяйки българският символ не там, където му е мястото. Екипът на zadupnitsa.com предположи, че вероятно става въпрос за незнание и непознаване на Закона за националното знаме и това е причината трикольорът да бъде най-вляво, а не по средата, както е по закон. И така вече 3 месеца. А от кога преди това е така, само администрацията в курортното градче знае. Факт е обаче, че българския символ не се зачита, а в Сапарева баня не му пука на никой за това. Всъщност, бяхме убедени, че кмета на града Сашо Иванов ще обърне внимание на подчинените си и ще покажат уважение към българския символ, но… останахме си с очакванията. А една община е представителство на държавата и най-малко тя има правото да си позволява подобно поведение спрямо националните символи.
На 25 януари от 11:00 на градският стадион в Сапарева баня дупнишкия Марек ще изиграе първата си контрола от зимната подготовка. В срещата ще вземат участие всички нови попълнения, които се присъединиха към тима на 14 януари.
По повод Международния ден на книгата и авторското право 23-ти април, библиотеката към читалище „Зора 1858”-Дупница организира поредица изяви, насочени към популяризиране на четенето.
Ръка към инвалидите в Дупница протегнаха от Община Дупница и ГУМ. В петък на втория етаж на Универсалният магазин ще бъде открит щанд за изделия изработени от хора със специфични нужди, информират от общинския пресцентър. Преди около месец, инициативен комитет от хора с увреждания е поискал от кмета на града Методи Чимев съдействие за реализацията на тази идея, която в крайна сметка ще се превърне в реалност. Управителят на ГУМ Миглена Вельова и зам.кмета Красимир Георгиев са провели разговор за реализацията на това начинание и в крайна сметка търговската площ да бъде отдадена безвъзмездно. Предлаганите за продажба продукти ще бъдат изцяло ръчна изработка – гоблени, плетива, картини и още много други различни по вид и приложения ръкоделия. “Всички знаем колко е тежко положението на тези хора. С това начинание ще им се даде възможност да си осигуряват допълнителни средства. Пожелавам, този щанд да бъде един от най-посетените”, сподели Георгиев.
Общинските ученически игри по баскетбол завършиха, но след тях стана ясно, че те са само едно „досадно бреме“ за повечето училища. Особено при по-големите в надпреварата се включиха тимове само на три учебни заведения. Отборите на Гимназия „Христо Ботев“ доминираха, но при почти никаква останала конкуренция. В групата 9-ти /12-ти клас при юношите на 1-во място е Гимназия „Христо Ботев“, на 2-ро място СОУ“ Св.П.Хилендарски“. При девойките се яви само отбора на Гимназията. В тази връзка част от преподавателите изразиха недоволството си от това, че в много училища не се работи добре и ученическите игри са подценявани. В групата от 8-ми/10-ти клас имаше само 3-училища. При момчетата спечели Гимназия „Христо Ботев“, 2-ро място за СОУ“ Св.П.Хилендарски“ и 3-то за ПГ по ХВХТ. При момичетата 1-во място спечели отново Гимназия „Христо Ботев“, 2-ро място за СОУ“ Св.П.Хилендарски“. В групата 5-ти/7-ми клас имаше малко повече отбори и при момчетата 1-во място взеха ОУ „Н.Рилски“, 2-ри останаха СОУ “ Св.П.Хилендарски“, а 3-ти ОУ „Е.Георгиев“. При момичетата 1-во място завоюваха ОУ „Е.Георгиев“, 2-ро място за ОУ „Н.Рилски“ и 3-то за СОУ “ Св.П.Хилендарски
Дни след като стана достояние на медиите трагичният инцидент, при който акушерката от частна столична болница Емилия Ковачева нанесе побой над новородено момиченце, което доказват и записи, с които прокуратурата разполага, случаят продължава да бъде коментиран. Акушерката все още е в ареста, назначена й е психиатрична експертиза. Бебето Никол, за щастие, е добре и се възстановява от травмите, заявиха от болница „Токуда”, където детето беше преместено. Ето коментара по темата на д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Центъра за защита правата в здравеопазването.„Цялата шумотевица, която се вдигна около този случай, е прекалена. В крайна сметка, това е един нещастен случай. Прекали се с преекспонирането му в медиите – дават се близките на детенцето, близките на въпросната акушерка… Изтрещяла е жената и резултатът е този – неприятен инцидент. Знаете, наскоро пилот изтрещя и блъсна самолет в Алпите, уби 200 души. За жалост, се случват такива неща постоянно. Жалко е, че пострада новородено, молим се за него, дано се оправи по-бързо и да е добре занапред, но вече се прекалява с коментарите, с публикуване на кадри и т.н. Исках да кажа, че е време да се сложи край на тези неща. Апелирам да се спре с медийното отразяване на този случай”, заяви д-р Кацаров. Той допълни, че следствието работи усилено по случая, проверяват се нещата. Ако се окаже, че акушерката е получила психично разстройство, ще се лекува. Ако не – ще си получи предвиденото наказание. „Никой не е застрахован да получи психична криза в даден момент. Какви мерки да се предприемат срещу внезапната психична криза? Да се провери на колко трудови договора са акушерките и сестрите. И аз съм карал две смени една след друга, докато работех в „Бърза помощ”. Много други медици като акушерката също работят по този начин, вероятно и тя е била на такъв режим много време, преди да се случи този инцидент. Едва ли не, се приписват дефекти на болницата и на цялата здравна система – това няма връзка с инцидента. За здравната система знаете какво е мнението ми, но това е просто нещастен случай”, обобщи лекарят. Източник БЛИЦ
Вируси превземат социалната мрежа Фейсбук. В потока от новини може да забележите, че ваши приятели споделят клипове или снимки с порно съдържание. Оказва се, че потребителите се "заразяват" чрез кликане върху подобни фотоси или видеа, след което самият вирус поема контрол над техния компютър. През последната една седмица „епидемията“ плъзна сред десетки дупничани. Компютърни специалисти обясниха, че много хора са потърсили помощ.
На 1 април тази година от 10 часа ще се проведе Общо събрание на облигационерите по емисия издадена от Община Дупница. На него ще бъде разгледано предложението за предсрочно погасяване на съществуващия заем в размер на 842 513 лева, който приключва в края на 2015-а година. На събранието трябва да бъде взето решение и за освобождаване на ипотекираните имоти по този заем, информират от общинския пресцентър.
Страница 153 от 156


